Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach

technikum żywienia i usług gastronomicznych

Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych

Dynamiczne zmiany zachodzące na rynku pracy wymusiły konieczność utworzenia zawodu takiego, aby absolwent tego kierunku był bardziej wszechstronny i przystosowany do wymagań pracodawców. Nauka w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych doskonale przygotowuje do prowadzenia własnej firmy w formie restauracji, punktów gastronomicznych czy świadczenia usług cateringowych. Kierunek ten jest też bardzo dobrym przygotowaniem dla wszystkich, którzy planują studia, zwłaszcza na kierunkach związanych z żywieniem, dietetyką, zarządzaniem, promocją i innych pokrewnych.

Przedmioty punktowane przy postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym:

• j. polski
  • matematyka
  • biologia
  • chemia

Kwalifikacje:

T.6 Sporządzanie potraw i napojów

T.15 Organizacja żywienia i usług gastronomicznych

Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych będzie przygotowany do planowania i organizacji żywienia w zakładach żywienia zbiorowego i żywienia rodziny, oceniać, jakość żywności, znać zasady przechowywania żywności, aranżacji stołu i potrawy na talerzu w zależności od okoliczności i rodzaju podawanych potraw, profesjonalnego przygotowywania wszelkiego rodzaju potraw i napojów z zastosowaniem nowoczesnych technologii, obsługiwania konsumentów z wykorzystaniem różnych metod obsługi, organizowania produkcji gastronomicznej ( od zapotrzebowania po produkcję i obsługę gości), planowania i organizowania usług gastronomicznych.

Zdobędzie umiejętności aktywnego zachowania się na rynku, prowadzenia własnej działalności gospodarczej, sporządzania biznes planu itp.

Absolwenci tego kierunku mogą kontynuować naukę na wszystkich uczelniach wyższych.

Perspektywy zatrudnienia:

Absolwent tej szkoły może znaleźć zatrudnienie we wszystkich typach zakładów gastronomicznych: restauracjach, kawiarnie hotelowe, zakładach gastronomicznych, barach szybkiej obsługi, pensjonatach, domach wczasowych, restauracjach na statkach i promach, szpitalach, sanatoriach, stołówkach prowadzonych przez szkoły i zakłady pracy, przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją produktów i półproduktów spożywczych oraz prowadzić własną działalność gospodarczą.

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.